Merkezi Isıtma Sistemleri İçin Özel Sıcak Su Kazanları

Merkezi ısıtma sistemleri tüm binayı istenilen derecede ısıtır. Isıtmada asıl rolü oynayan merkezi sistem kazanları ısı üreterek tüm daireleri ısıtır. Bu doğrultuda Merkezi sistemler için özel olarak tasarlanan su kazanları bulunur. Bu kazanlar otomatik ya da manuel bir şekilde tasarlanır. Merkezi sistem için üretilen kalorifer kazanı katı yakıt kullanılarak yakılır. Katı yakıtlar içerisinde en çok tercih edilen kömür fındıkkabuğu ve odun tarzı ürünler kullanılır. Kalorifer kazanı sayesinde ısınan sular devir pompası olarak adlandırılan pompa aracılığı ile katlara yani peteklere ulaşır. Sıcak su bir zaman sonra soğumaya başlar beraberinde yeniden kazana dönerek burada ısınarak tekrar katları çıkar. Bu şekilde devir daim sistemi ile çalışan merkezi sistem kazanları ısınmada oldukça önemli bir yere sahiptir.

Merkezi Kazan Sistemi Nedir?

Bir merkez üzerinden yani kazan dairesi üzerinden elde edilen ısı enerjisi bina içerisinde birbirinden bağımsız alanları ısıtır. Merkezi ısıtma sistemleri kullanılan alanları sıcacık ve konforlu hale getirdiği gibi diğer kullanılan bireysel ısınma sistemlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü neredeyse %40 oranında tasarruf sağlayarak ev ekonomisine katkı sağlar. Merkezi ısıtma sistemi sayesinde yaşam alanlarında sıcak su ihtiyacı karşılanır. Merkezi ısıtma sistemlerinde asıl görevi üstlenen kalorifer kazanı olarak adlandırılan yapıdır. Bu nedenle hem tasarruf etmek hem de sıcaklığın sürekliliğini sağlamak için kalorifer kazanının bakım ve kontrollerinin zamanında yapılması gerekir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemlerinin kendine özgü bir çalışma düzeni bulunur. Bu nedenle böyle bir ısınma için bazı bileşenlere ihtiyaç duyulur. Merkezi Isıtma Sistemi için en temel öğe kazandır. Çünkü ısınmadan kullanılacak malzemeyi yani suyu ısıtmak için kazana ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde ısınan suyun tüm katları ulaşabilmesi için boru tesisatına ihtiyaç duyulur. Bunun dışında ortaya çıkan enerjiyi transfer etmek için radyatöre ihtiyaç duyulur. Tüm bu bileşenlerin bir bütün sağlayarak kullanılması gerekir. 

Merkezi Isıtma sisteminde Kazan aracılığı ile ısınan su var izolasyonu sağlanmış boru tesisatı yardımı ile evlere taşınır. Petekleri ısıtan sıcak su kullanılan alanları istenilen ısı seviyesine çıkarır.

Termostatik Vana Nedir?

Merkezi ısıtmada tercih edilen termostatik vana enerji tasarrufu sağlamak adına önemli bir özelliğe sahiptir. Bu doğrultuda hane sahipleri kullandıkları termostatik vana aracılığı ile yaşam alanlarının ısısını belli bir ayarda tutmaktadır. Böylece hem evin her alanı aynı ısı derecesine sahip olur hem de enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Sıcak Su Kazanlarının Bakımı

Merkezi ısıtma sisteminde sorunsuz bir ısınma ve sıcak su ihtiyacı için kazan bakımının periyodik aralıklarla yapılması gerekiyor. Özellikle kış ayı gelmeden tüm kazan detaylı bir şekilde temizlenmeli boru ve petekler kimyasal temizleyiciler ile derinlemesine temizlenmeli, kir ve mikroptan arınmalıdır.Bunun dışında pompa ve eşanjör bakımı da ihmal edilmemelidir. Kalorifer kazanı bakımı yapılarak verimliliği yükseltilir.

Sıcak Su Kazanı Nereden Alınır?

Merkezi sistemlerde ısıtmada asıl rolü oynayan sıcak su kazanları kurumsal firmalardan temin edilmelidir. Firmalar tarafından tasarlanan ve istenilen verimin elde edildiği sıcak su kazanı modelleri çok fazladır. Bu modeller içerisinde en çok tercih edilen Sıcak su kazanları gaz yakıtlı iki geçişli sıcak su kazanları ve sıvı gaz yakıtlı üç geçişli skoç tip sıcak su kazanları oldukça fazla tercih ediliyor. 

Kurumsal kimliğe sahip firmalar hazırladıkları sıcak su kazanlarımı garanti kapsamında müşterilerine sunar. Bu durum yaşanabilecek problemleri en az seviyeye indirir. Bu doğrultuda https://www.mimsankazan.com.tr/urunler/msg-mg-gaz-yakitli-uc-gecisli-sicak-su-kazani firmasından ihtiyaç halinde her türlü profesyonel hizmet alınabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *